niedziela, 30 czerwiec 2019 10:40

Zjazd Towarzystw Regionalnych w Białej Podlaskiej

Z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie w dn. 8 - 9 czerwca 2019 r. w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja „Unia Lubelska – oczekiwanie i skutki”. Partnerem organizacji spotkania było również Bialskie Centrum Kultury.

W konferencji brały udział liczne reprezentacje stowarzyszeń z województwa lubelskiego. Również pięcioosobowa grupa z naszego Towarzystwa Przyjaciół Gołębia miała zaszczyt gościć w miejscu obrad Bialskiego Centrum Kultury.

Konferencję otwarł prof. Marian Surdacki – Przewodniczący WRTR oraz dr Artur Sępoch – Dyrektor WOK.  Po przywitaniu gości i wystąpieniach organizatorów konferencji nastąpiły wręczenia oznaczeń dla zasłużonych działaczy -  regionalistów. Uhonorowani zostali między innymi prof. Marian Surdacki (Medalem Św. Jana Pawła II) oraz dr Szczepan Kalinowski – podziękowaniem w formie dyplomu od prezydenta miasta za szczególną wiedzę o Białej Podlaskiej i prace naukowe na temat historii miasta.

Następnie mieliśmy okazję wysłuchać referatu dr Pawła Jusiaka z UMCS-u  na temat Sejmu polsko-litewskiego w 1569 r. O genezie, treści i znaczeniu dziejowym Unii Lubelskiej ciekawie opowiedział prof. Ryszard Szczygieł. Po przerwie kawowej interesujący wątek o Unii rozwinął prof. Arkadiusz Stasiak (KUL), który zaangażował nasze myśli w hipotetyczne wydarzenia, jaka byłaby Polska, gdyby nie doszło do Unii. Przy okazji przedstawił nam zmiany w Lublinie i w Polsce po 1569 roku.

Część wykładową zakończył występ dziecięcego zespołu wokalnego „Chwilka”. Po krótkim koncercie odbyła się kolacja „serwowana muzyką i tańcami”.

W niedzielę, w drugi dzień spotkań Towarzystw, po śniadaniu i następnie po mszy św. w Kościele pw. Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej, uczestniczyliśmy w Walnym Zgromadzeniu WRTR. Po zatwierdzeniu sprawozdania i udzieleniu absolutorium Zarządowi udaliśmy się na spacer ulicami miasta, aby poznać jego najciekawsze zabytki i interesujące obiekty kultury. Naszym przewodnikiem był wspomniany już dr Szczepan Kalinowski. Duże wrażenie wywarł na nas zwłaszcza zabytkowy Park Radziwiłłowski, w którym artyści tworzą galerię swoich prac na powietrzu. Jest to Park Sztuki, a jego kurator – Mieczysław Skalimowski – przyznaje, że z roku na rok inicjatywa tworzenia w zielonej przestrzeni cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Prace tworzone i wystawiane przez artystów w Parku Sztuki przyciągają ciekawskich i dają okazję bezpośredniego obcowania ze sztuką.

Dwudniowa konferencja w Białej Podlaskiej dała nam nie tylko szeroką wiedzę na temat Unii Lubelskiej, ale wzbogaciła nas w nowe doświadczenia, nowe przyjaźnie oraz niezapomniane wrażenia i obrazy miasta.

Czytany 67 razy
Licznik odwiedzin
Dziś:
Wczoraj:
W tym tygodniu:
W tym miesiącu:
Ogółem:
94
119
701
1868
24236


Twój adres IP:18.204.227.250