niedziela, 20 grudzień 2020 14:13

Pożegnanie ks. Stanisława Dadeja

Dnia 7 grudnia 2020 r. zmarł ks. Stanisław Dadej honorowy członek Towarzystwa Przyjaciół Gołębia. W naszej pamięci pozostanie na zawsze.

członkowie Towarzystwa Przyjaciół Gołębia


Księdzu Proboszczowi Stanisławowi Dadejowi, który w codzienności naszej odkrywał nam nadzwyczajność, światło i moc niech płyną słowa tego listu...

 

Drogi Księże Proboszczu!

 

Tak trudno jest nam dziś żegnać się z Tobą, mimo że nie było cię fizycznie wśród nas od wielu lat. Byłeś jednak obecny we wspomnieniach, w listach, telefonicznych rozmowach czy w trakcie naszych odwiedzin w Stopnicy.

Kiedyś stanąłeś na Pana wezwanie, by tworzyć świat wartości, miłości i przyjaźni. Wiedziałeś, że szczęścia nie znajdziesz w niczym innym, ale tylko w Bogu. Podjąłeś piękne wezwanie, by służyć ludziom i wieść ich Słowem do Niego. Głosiłeś Ewangelię, by dawać im radość w sercach i ufne spojrzenie w przyszłość. I szedłeś przez życie zgodnie z myślą Romano Guardiniego, że Kiedy stajemy się jednym z wolą Bożą, wszczepiamy życie w życie nasze i innych.

Święty Augustyn wyraził taką sentencję: Ziemia jest twoim okrętem, nie siedzibą. Księże Proboszczu, twój okręt zakotwiczył na dziewięć lat w Gołębiu. To był dla nas szczęśliwy czas, a dla Ciebie nie tylko dłuższy postój w rejsie. To był czas wzajemnego poznawania się, wspólnej pracy i mnóstwa pomysłów. Pamiętamy Twoje przyjazne oczy, spokojną i radosną twarz. Wspominamy Twoją pogodę ducha i wielką pokorę. Wracamy do chwil, kiedy pomagałeś nam uporać się z troskami dnia codziennego i dawałeś każdemu dobre rady. Przyjazne rozmowy, uśmiech, podanie dłoni sprzyjały zawiązywaniu wspólnych więzi i porozumienia. Te promienie ciepła rozsiewane przez Ciebie zapamiętaliśmy na zawsze.

Od świtania aż do nocy zawsze z Bogiem; byłeś Jego wiernym żołnierzem a naszym wyrozumiałym kapitanem. Ażeby ludziom z okolicznych wsi pomóc w spotkaniach z Chrystusem i by mieli oni duchową radość, pomogłeś wznieść dwa kościółki: jeden w Borowej, a drugi w Niebrzegowie. Mieszkańcy tych miejscowości są niezmiernie wdzięczni za te maleńkie i urocze świątynie. W 1988 roku odpłynąłeś na swym okręcie do Stopnicy, a w nas zostały piękne o Tobie myśli.

Byłeś pilnym uczniem Chrystusa, a my dzięki Tobie znajdowaliśmy klucz do Miłości. Dziękujemy Ci, że byłeś z nami.

Dzisiaj twój okręt dopłynął do boskiego portu. Znów stajesz na Pana wezwanie, by przebudzić się w pięknym świecie, a spacerując wśród aniołów, co rusz spoglądać troskliwym wzrokiem na Gołąb, okoliczne wsie i ich mieszkańców.

A na progu naszej pięknej świątyni siądą tylko małe tęsknoty i będą szczęśliwe, bo nad kawałkiem Chleba ujrzą Twoje dłonie. Pomyślą sobie wtedy: Nie było Cię, a byłeś… Nie będzie Cię, a będziesz…

 

Wdzięczni Parafianie z Gołębia

 

Czytany 309 razy

Licznik odwiedzin

Dziś:
Wczoraj:
W tym tygodniu:
W tym miesiącu:
Ogółem:
291
277
1637
4867
194022


Twój adres IP:3.238.132.225