czwartek, 30 wrzesień 2021 07:39

Patriotyczne uroczystości w Gołębiu

78. rocznica partyzanckiej akcji pod Gołębiem

Po raz kolejny oddaliśmy cześć uczestnikom akcji wysadzenia pociągu wiozącemu niemiecką amunicję na front wschodni. Co roku czcimy ten niebywały wyczyn.

Tym razem 10 września 2021 r. delegacje z biało czerwonymi wiązankami i zniczami. Przedstawiciele władz samorządu Powiatu Puławskiego, Gminy Puławy, Szkoły Podstawowej, Radni Gminy Puławy, Gminnego Ośrodka Kultury, Towarzystwa Przyjaciół Gołębia i mieszkańcy Gołębia.

Przy pomniku pełnią wartę harcerze. W ciszy i skupieniu upamiętniamy, to niebywałe wydarzenie. Pani Halina Osiak jeszcze raz przypomniała nam tamte dni września 1943 r.

„Las śpiewa do tej pory ………..” Pamiętamy

Odsłonięcie tablicy informacyjnej Lotnisko Borowina - Gołąb

W tym dniu także bardzo licznie uczestniczyliśmy w odsłonięciu tablicy informacyjnej o Lotnisku Borowina – Gołąb. Znajduje się ona u zbiegu ulic Lotnisko i Kolejowa w Gołębiu.

Tablicę odsłoniła Pani Małgorzata Daniłko i wójt Gminy Puławy Pan Kamil Lewandowski.

Na tablicy znajdują się unikalne zdjęcia i informacje dotyczące Lotniska, które poznaliśmy na spotkaniu autorskim 7 września.

Lotnisko  Borowina-Gołąb powstało w latach trzydziestych XX w. na potrzeby Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Było ono jeszcze używane po II wojnie światowej, jednak z biegiem czasu traciło na znaczeniu i zostało zamknięte. 

Tablica ta, ma bardzo duże znaczenie dla młodych mieszkańców Gołębia, i licznie przybywających turystów odwiedzających naszą miejscowość i region.

Czytany 44 razy

Licznik odwiedzin

Dziś:
Wczoraj:
W tym tygodniu:
W tym miesiącu:
Ogółem:
99
289
805
6882
204111


Twój adres IP:3.239.50.33