czwartek, 26 październik 2023 14:15

Sejmik Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych

W dniach 6 – 8 października 2023 r. odbył się XIX Sejmik Towarzystw Regionalnych „Wielokulturowość Ziemi Włodawskiej” we Włodawie. Towarzystwo Przyjaciół Gołębia reprezentowali: Teresa Woszczek, Anastazja Bernat, Ewa Ochal i Andrzej Bernat. To były trzy intensywne dni obfitujące w prelekcje, prezentacje i obrady. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie zabytków, muzeów i okolic Jezioro Białe – Okuninka.

Włodawa to malownicza nadbużańska miejscowość we wschodniej części województwa lubelskiego, tuż przy styku granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Specyficzny charakter, historię i wygląd miasta kształtowały głównie ludność polska, ruska i żydowska. To tu współistniały ze sobą trzy religie: katolicyzm, prawosławie i judaizm, a liczne zabytki są wspaniałym świadectwem wielokulturowej przeszłości miasta. Trzy organizacje pozarządowe o charakterze regionalnym prezentowały nam w skrócie swój dorobek. Pan Wiesław Muszyński burmistrz Miasta Włodawy przedstawił nam prezentację multimedialną miasta i powiedział „ Tu zaczyna się NATO i tu zaczyna się Unia Europejska” Odbywa się tu wiele atrakcyjnych imprez, festiwali ukazujących wielokulturowość, między innymi: Festiwal Trzech Kultur, Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem itd.

Dziękujemy za perfekcyjną organizację spotkania i bardzo miłe przyjęcie zarówno władzom Włodawy Panu Wiesławowi Muszyńskiemu, władzom starostwa, organizacjom pozarządowym, WDK, muzeum w Sobiborze, Parafii i wszystkim pozostałym przedstawicielom gospodarzy, prelegentom i zaproszonym gościom. Naszym organizatorom WRTR w Lublinie, a także Centrum Spotkania Kultur w Lublinie: Pani Ewie Sikora-Chołoły i Panu Arturowi Sępochowi.

Czytany 74 razy

Licznik odwiedzin

Dziś:
Wczoraj:
W tym tygodniu:
W tym miesiącu:
Ogółem:
201
150
811
8776
442222


Twój adres IP:3.238.180.174